Macleod Heilan Tours -oppaasi noutaa ryhmäsi valitsemastasi paikasta ja on valmis lähtemään kaupungista Ylämaahan. Seuraavat 3 päivää on jaoteltu yksityiskohtaisempaan itinaariin, jota voidaan muuttaa tai mukauttaa, jos aika sallii.
Otathan huomioon,
Varausta tehdessäsi ilmoita meille, mistä ryhmäsi on varannut kahden yön majoituksen ja haluamasi nouto- ja jättöpaikan. Majoituspaikan on sijaittava 10 mailin säteellä Kyleakinin kylästä saaren eteläpäässä. Tähän voivat kuulua Kylen, Balmacaran, Broadfordin, Breakishin, Plocktonin ja tietenkin Kyleakinin kylät. Voimme mennä näiden paikkojen ulkopuolelle, mutta siitä veloitetaan lisämaksu.
Päivä 1
Ensimmäinen pysähdyspaikkamme on Loch Lomondin rannalla sijaitseva Lussin kaunis suojelukylä. Virvokkeiden ja valokuvien jälkeen jatkamme pohjoiseen menemällä edelleen Ylämaahan ja Glencoeen ja pysähdymme kuvaamaan Skotlannin kuvatuinta vuorta “Buchaille Etive Mor” ja kuuluisaa Kolmea sisarta. Lounas nautitaan Lochaberin alueella ennen kuin lähdetään katsomaan Glenfinnanin viaduktia. Sitten jatkamme matkaa takaisin Fort Williamiin pysähtyen valokuviin Inverlochyn raunioituneelle linnalle ennen kuin ajamme Glen Shielin läpi ohi Kintailin viiden sisaren ja “meren yli Skyen” Skyen sillan kautta.
Päivä 2
Tänään koet upean Isle of Skyen, jonka National Geographic on äänestänyt neljänneksi parhaaksi saareksi. Mikä olisikaan parempi tapa nauttia siitä saarella kasvaneen oppaan kanssa. Pysähdymme ensimmäisen kerran Sligachanissa, jossa voimme ihastella Black & Red Cuillin Mountains -vuoristoa. Mahdollisesti pestä kasvomme Sligachan-joessa (Legendan mukaan se antaa ikuista kauneutta!) Ajamme lyhyen matkan Fairy Pools -altaille, jossa on mahdollisuus patikoida pääaltaille ja ottaa upea valokuva. Vaelluksen jälkeen paras tapa rentoutua on “Wee Dram”, joten voimme vierailla kuuluisassa Talisker-viskitislaamossa ennen kuin suuntaamme Portreen kaupunkiin lounaalle. Lounaan jälkeen käymme läpi vaikuttavan Trotternish Ridge -reitin, jonka varrella on kuuluisia nähtävyyksiä, kuten Old Man of Storr, Mealt Falls, vaikuttava merivesiputous, jonka taustalla on Kilt Rock, Lealt Falls, Britannian suurin maanvyöry, Quiraing, jota on käytetty monissa elokuvissa, ja päätämme päivän Fairy Glenissä.
Päivä 3
Jätämme Skyen taaksemme ja meillä on vielä niin paljon nähtävää matkalla etelään. Päivän ensimmäinen pysähdyspaikkamme on Skotlannin kuvatuin linna Eilean Donan, “keksipelti-linna”. Sieltä ajamme Loch Nessiin, jossa on mahdollisuus nauttia Lochista vedestä käsin ja aikaa tutustua Fort Augustusin kylään ja Caledonian kanavaan. Lounaan jälkeen ajamme kohti Spean Bridgeä ja Ben Nevisin näköalapaikkaa (Commando Memorial), jossa voimme ihailla Nevis Range -vuoriston mahtavuutta, ennen kuin suuntaamme itään ja etelään Lagoon-tietä pitkin Cairngormin kansallispuistoon. Kuljemme vähitellen Cairngormsin läpi alas kohti Perthshiren “Big Tree Countrya” ohi Dalwhinnie Whisky Distilleryn ja Blair Castlen. Kierroksen viimeinen pysähdys on Pitlochryn kauniissa kaupungissa, joka on Highlandsin ja Lowlandsin välinen portti ja joka tuli kuuluisaksi kuningatar Victorian ja prinssi Albertin ansiosta, jotka vierailivat siellä säännöllisesti. Lopetamme retken valitsemassasi jättöpaikassa.