Esseneto Rooms

Majoituspaikan taso: 2

Valitse päivät nähdäksesi hinnat

Arvostelut

8,8 kautta 10.
Loistava

Suositut palvelut/mukavuudet

  • Lemmikkiystävällinen
  • Ilmainen Wi-Fi
  • Ilmastointi
  • Pyykinpesu

Huonevaihtoehdot

Kahden hengen deluxe-huone (yksi tai kaksi sänkyä), 1 makuuhuone, parveke, merinäköala

9,0 kautta 10
Upea
(2 arvostelua)
  • Näkymä merelle
  • 16 m²
  • 1 makuuhuone
  • 2 henkilöä
  • 1 keskisuuri parisänky
Mod logo
Kirjaudu sisään nähdäksesi käytettävissä olevat alennukset ja edut. Lisää uusia, palkitsevia seikkailuja!

Tietoja alueesta

Esseneto Rooms sijaitsee kohteessa Agrigenton vanhakaupunki lähellä metroasemaa. Huomionarvoisiin maamerkkeihin kuuluu Temppeleiden laakso, ja alueen luonnonkauneuteen voi tutustua kohteissa San Leonen ranta ja Scala dei Turchi. Via Atenean ostoskatu ja Teatro di Pirandello ovat kaksi muuta paikkaa, joissa kannattaa vierailla. Vieraile matkaoppaassamme kohteeseen Agrigento
Agrigento: näytä lisää kaupunkipientaloja
Kartta
Via Esseneto 44, Agrigento, AG, 92100

Lähettyvillä

  • Suuri, muinainen temppeli, jossa on pylväitä, härän patsas ja kirkas taivas.
    Via Atenean ostoskatu
    3 min kävelymatka - 0.3 km:n päässä
  • Suuri, muinainen kreikkalainen temppeli, jossa on pylväitä ja etualalla kaatuneen soturin patsas.
    Temppeleiden laakso
    10 min kävelymatka - 0.9 km:n päässä
  • Viale della Vittoria
    2 min kävelymatka - 0.2 km:n päässä
  • Chiesa di San Calogeron kirkko
    2 min kävelymatka - 0.2 km:n päässä
  • Agrigenton katedraali
    13 min kävelymatka - 1.2 km:n päässä

Liikkuminen

  • Agrigenton keskusrautatieasema – 4 minuutin kävelymatka
  • Palermo (PMO-Falcone Borsellino) – 143 minuutin ajomatka

Ravintoloita

  • SAL8 Restaurant & Wine Bar
    5 min kävelymatka
  • Bar Costa
    9 min kävelymatka
  • Chapeau Lounge Bar
    7 min kävelymatka
  • Il Re di Girgenti pizzeria
    7 min kävelymatka
  • Osteria l'ambasciata di Sicilia
    10 min kävelymatka

Tietoja majoituspaikasta

Esseneto Rooms

  • Affittacamere, joka sijaitsee lähellä kohdetta Via Atenean ostoskatu
  • Lähellä kohteita Teatro di Pirandello ja Agrigenton katedraali sijaitseva Esseneto Rooms tarjoaa erilaisia palveluita/mukavuuksia, joihin kuuluu muun muassa kuivapesula-/pesulapalvelut. Asiakkaiden käytössä on ilmainen Wi-Fi huoneessa.
  • Lisäksi asiakkailla on käytössään seuraavat edut yöpymisen aikana:
    • Myyntiautomaatti, televisio aulassa ja luonnonpuisto
    • Savuttomat tilat
  • Huoneiden varustelu
  • Majoituspaikan kaikkien yksilöllisesti kalustettujen huoneiden palveluihin ja mukavuuksiin esimerkiksi ylelliset vuodevaatteet ja tyynyvalikoimat sekä ilmainen Wi-Fi ja ilmastointi.
  • Muihin huoneiden mukavuuksiin lukeutuvat:
    • Hypoallergeeniset vuodevaatteet, pillowtop-patjalliset sängyt ja untuvapeitot
    • Kylpyhuoneet, joista löytyy sadesuihkut ja bideet
    • 32-tuumainen taulutelevisio, josta löytyy satelliittikanavat
    • Vaatekaapit/komerot, syöttötuolit ja vedenkeittimet

Samankaltaisia majoituspaikkoja

Usein kysytyt kysymykset

Onko Esseneto Rooms lemmikkiystävällinen?

Kyllä, lemmikit sallitaan tässä majoituspaikassa.

Kuinka paljon pysäköinti maksaa majoituspaikassa Esseneto Rooms?

Ilmainen pysäköinti lähistöllä.

Mihin aikaan majoituspaikan Esseneto Rooms sisäänkirjautuminen on?

Sisäänkirjautuminen alkaa: klo 16.00. Sisäänkirjautuminen päättyy: klo 19.00.

Mihin aikaan majoituspaikan Esseneto Rooms uloskirjautuminen on?

Uloskirjautuminen tapahtuu klo 10.00.

Missä Esseneto Rooms sijaitsee?

Via Atenean ostoskatu, Temppeleiden laakso ja Teatro di Pirandello sijaitsevat 15 minuutin kävelymatkan päässä tästä affittacameresta. Agrigenton katedraali ja San Leonen satama ovat myös 10 kilometrin päässä. Agrigenton keskusrautatieasema sijaitsee vain 4 minuutin kävelymatkan päässä ja Agrigento Bassan asema 29 minuutin kävelymatkan päässä.

Voinko peruuttaa varaukseni ilmaiseksi ja saada täyden hyvityksen?

Kyllä, tämä majoituspaikka tarjoaa ilmaisen peruutusmahdollisuuden tiettyjen huonehintojen kohdalla. Tarkista majoituspaikan peruutuskäytännöt sivustoltamme saadaksesi lisätietoja mahdollisista vaatimuksista ja poikkeuksista.

Arvostelut

Esseneto Rooms – arvostelut

8,8

Loistava

9,6

Siisteys

8,8

Palvelut/mukavuudet

8,8

Henkilökunta ja palvelu

9,4

Majoituspaikan kunto ja tilat
Arvosana 10 - Loistava. 16 kautta 27 arvostelua
Arvosana 8 - Hyvä. 7 kautta 27 arvostelua
Arvosana 6 - OK. 2 kautta 27 arvostelua
Arvosana 4 - Huono. 1 kautta 27 arvostelua
Arvosana 2 - Hirveä. 1 kautta 27 arvostelua

Arvostelut

Tarkistettu arvostelu

10/10 Loistava

Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, palvelut/mukavuudet ja majoituspaikan kunto ja tilat
Schönes Hotel, Zimmer mit Meerblick war wunderschön und der Besitzer sehr freundlich und hat uns viele Infos zu Agrigento und die Umgebung gegeben. Sehr empfehlenswert.
Yöpyi 1 yön maaliskuussa 2026
Tarkistettu arvostelu

10/10 Loistava

Hyvää: Siisteys, palvelut/mukavuudet ja majoituspaikan kunto ja tilat
Huonoa: Henkilökunta ja palvelu
Mycket trappor till restauranger och annar
Yöpyi 1 yön huhtikuussa 2026
Tarkistettu arvostelu

10/10 Loistava

Hyvää: Siisteys ja majoituspaikan kunto ja tilat
Nice place, very clean and very helpful host.
Yöpyi 2 yötä toukokuussa 2025
Tarkistettu arvostelu

10/10 Loistava

Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, palvelut/mukavuudet ja majoituspaikan kunto ja tilat
Buen ospedaje, nuevo, amplio, puedes ir a pie a las calles de restaurantes y tiendas, buenas vistas, muy buena atención y amabilidad.
Yöpyi 1 yön elokuussa 2023
Tarkistettu arvostelu

10/10 Loistava

Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, majoituspaikan kunto ja tilat ja huoneen mukavuus
Skønt sted og fantastisk vært. Kan klart anbefales.
Yöpyi 2 yötä lokakuussa 2023
Tarkistettu arvostelu

10/10 Loistava

Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, majoituspaikan kunto ja tilat ja huoneen mukavuus

Perfect place to stay

Perfect location. Great view, very nice and clean rooms. Nice service
Yöpyi 1 yön toukokuussa 2024
Tarkistettu arvostelu

10/10 Loistava

Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu ja majoituspaikan kunto ja tilat
Ottimo B&b, in buona posizione per visitare il centro.Struttura di recente ristrutturazione. Da consigliare.
Yöpyi 2 yötä maaliskuussa 2024
Tarkistettu arvostelu

10/10 Loistava

Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu ja majoituspaikan kunto ja tilat
What an amazing host! I can’t give enough details of how satisfied I was!
Yöpyi 1 yön huhtikuussa 2024
Tarkistettu arvostelu

10/10 Loistava

Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, majoituspaikan kunto ja tilat ja huoneen mukavuus

Flotte værelser

Entusiastisk vært.
Yöpyi 2 yötä huhtikuussa 2024
Tarkistettu arvostelu

10/10 Loistava

Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, palvelut/mukavuudet ja majoituspaikan kunto ja tilat
Host was amazing and very accommodating. We felt the property fit our needs perfectly. Excellent view from our private patio of the ruins and the sea. Many dining options within walking distance. Very safe.
Yöpyi 2 yötä joulukuussa 2023
Tarkistettu arvostelu

10/10 Loistava

Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu ja majoituspaikan kunto ja tilat
Ottima struttura, camere spaziose e servizi perfetti. Vicina al centro storico. Purtroppo la città soffre un significativo degrado. Comunque struttura da consigliare.
Yöpyi 3 yötä huhtikuussa 2024
Tarkistettu arvostelu

10/10 Loistava

Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, palvelut/mukavuudet ja majoituspaikan kunto ja tilat
Very helpful team. A few steps to get around but that’s Sicily for you. Short walk to excellent bars and restaurants. 10 minutes drive to Valley of Temples. Riccardo is a lovely guy
Yöpyi 2 yötä toukokuussa 2024
Tarkistettu arvostelu

10/10 Loistava

Hyvää: Siisteys ja majoituspaikan kunto ja tilat
It was in a convenient area for what we were there for- to stay the night and then visit the temples in the morning. While the stairs to the main road were many, they were still convenient. Of note is the view from the small parking area adjacent to the building. It was absolutely stunning and we spent a considerable amount of time simply looking out over the valley.
Yöpyi 1 yön kesäkuussa 2024
Tarkistettu arvostelu

10/10 Loistava

Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, majoituspaikan kunto ja tilat ja huoneen mukavuus

Tempel und Meer in Agrigento

Ricardo hat das B&B toll umgebaut, alles sauber, modern und mit Geschmack eingerichtet. Liegt fünf Minuten zu Fuss vom Zentrum. Würde jederzeit wieder bei Ihm Buchen und kann in wärmstens Empfehlen. Gibt auch Tipps was anzuschauen und kennt hiesige Restaurants. Tolle Erfahrungen. Unbedingt Zimmer auf Webseite anschauen, danach gleich Entscheiden👍🤗
Yöpyi 2 yötä lokakuussa 2023
Tarkistettu arvostelu

8/10 Hyvä

Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, majoituspaikan kunto ja tilat ja huoneen mukavuus

Goin' Sicilian

Room comfortable and clean. Parking is an issue as the street is crowded but we managed to find a place each evening. We did not take breakfast as the time offered was quite short (8:30 - 9:30). Instead we opted for a short walk into the historic town for coffee and pastry at one of the many cafes. Restaurant recommendations by the hotel were spot on.
Yöpyi 2 yötä toukokuussa 2024
Tarkistettu arvostelu

8/10 Hyvä

Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, palvelut/mukavuudet ja majoituspaikan kunto ja tilat
We were lucky to be able to park in the tiny lot. The rooms and common area are nice. We waited in the rain for 10 minutes for check-in because my arrival time email was not received or read. The long faraway view from the room is great, but there are caved-in derelict buildings just below which makes it feel run down and a little icky. Great sight-seeing and dining up the steps to the town center. WONDERFUL breakfast lady whose name I sadly do not remember. She is absolutely lovely. :)
Yöpyi 1 yön huhtikuussa 2025
Tarkistettu arvostelu

8/10 Hyvä

Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, palvelut/mukavuudet ja majoituspaikan kunto ja tilat
We booked online and check out was for 11am. When we got there they said that was impossible and check out was 10am. I showed them my reservation and that didn’t matter. Otherwise very happy. Parking was a bit of a nightmare but it is everywhere.
Yöpyi 1 yön syyskuussa 2023
Tarkistettu arvostelu

8/10 Hyvä

Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, palvelut/mukavuudet ja majoituspaikan kunto ja tilat
Overall the place was good. As with all the towns, parking is not always easy but we were able to find free spots down the street. Check-in was simple with clear instructions. Once we arrived there was confusion about our rooms. Unfortunately the person did not speak any English so it was a bit stressful. The owner is very friendly and earnest. He tried very hard to make was feel welcomed. Personally, the bed was very hard for us so it was not comfortable. I would still highly recommend this place to explore Agrigento as it was a convenient walk to town and very short drive to the Temples.
Yöpyi 2 yötä maaliskuussa 2023
Tarkistettu arvostelu

6/10 Kohtalainen

Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu ja palvelut/mukavuudet
I booked the 2 bedroom suite and was clean and updated. My issue was that there was only 1 air conditioning unit in the main bedroom which left the 2nd bedroom quite warm and my kids weren't too happy! Also, the bathroom toliet seat was not screwed in, needless to say it was a little frustrating using the facility. Parking on the street can be difficult, but we were able to park pretty close. Quick drive to the shopping area and restaurants and 10 minutes away to visit the temples. We went at night since they were open until 11pm to avoid the heat during the day. The staff was great, especially Maria in the morning making sure we enjoyed our breakfast! She was such a delight!
Yöpyi 1 yön heinäkuussa 2024
Tarkistettu arvostelu

2/10 Hirveä

Huonoa: Henkilökunta ja palvelu

Careful

The listing states that there is a reception and that it is open during specific hours; This is not the case. The property emails while one is in transit and gives a code. If one is not connected to the internet, one is left to wait at the door for a non existent reception. After considerable waiting outside, was forced to book a room elsewhere. When messaging this place, the answer was “we are not a hotel”. A few days later, a couple was seen frantically trying to gain entry, but to no avail…. The description of this place is deceptive and can be dangerous should arrival be at night without internet. The property was without sympathy.
Yöpyi 1 yön kesäkuussa 2024
Tarkistettu arvostelu

6/10 Kohtalainen

Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, palvelut/mukavuudet ja majoituspaikan kunto ja tilat
Das Zimmer war sehr schön. Etwas klein vllt. Die Ausstattung generell sehr neuwertig. Der Balkon ist allerdings sehr klein. Aussicht dafür top! Englisch konnte leider auch keiner. Haben uns per Übersetzungs App verständigen müssen. Jedoch sehr freundlich. Das Frühstück war nicht zu empfehlen. Wenn man es als Frühstück bezeichnen kann. Haben am 2 Tag auch darauf verzichtet. Es gab nur Croissants. „Brot“ waren Chips ähnliche Cracker. Käse/ Wurst etc gab es garnicht. Kaffe war auch nicht der beste. Parkplätze in der Straße der Unterkunft sind auch Glückssache. Die Lage war okai. Zu Fuß kommt man schnell in die Altstadt. Haben das Hotel gewählt um die Scala dei Turchi zu besuchen. Mit dem Auto ca 20 min. Dafür war das Hotel okai. Länger hätten wir allerdings nicht bleiben wollen.
Yöpyi 2 yötä syyskuussa 2023
Tarkistettu arvostelu

4/10 Huono

Hyvää: Siisteys
Huonoa: Henkilökunta ja palvelu
Largish B&B in Agrigento (about 4km from main entrance to Valle di Templi). Rooms are well-appointed (mostly IKEA furniture and bedding) and the balcony was nice (sea view is correct but you are many kms from the sea). Nice shower. Breakfast was pretty limited (warned that I was limited to a single Cornetto when checked in). This place would rate a lot higher except for two reasons: 1) they really want you to check in between 3:30 and 4:30. If this doesn't fit your plans, they make it a pain 2) regardless of what the website says, there is apparently no off-street parking. The rooms are located in a dense residential area and parking was a pain. I initially had to park about .5km away. My search for parking made me slightly late and I was berated by the host for keeping him waiting (I was 15-20m later than I said I would arrive). Once parked, I felt like I couldn't move the car and lose my spot and have to spend more travel time searching for parking. Overall, the host was just rude, as if he was doing me a favor rather than me bring a customer. I wouldn't return or recommend based on my experience.
Tarkistettu arvostelu

8/10 Hyvä

Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, majoituspaikan kunto ja tilat ja huoneen mukavuus
Ricardo e Cecília foram bem atenciosos, ricardo nos Mandou instruções antecipadamente e teve flexibilidade em boa receber.
Yöpyi 1 yön lokakuussa 2023
Tarkistettu arvostelu

8/10 Hyvä

Yöpyi 2 yötä toukokuussa 2025
Tarkistettu arvostelu

10/10 Loistava

Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, majoituspaikan kunto ja tilat ja huoneen mukavuus
Yöpyi 1 yön heinäkuussa 2024